Ceny nemovitostí v posledních letech rostou přímo astronomickou rychlostí, mnoho lidí si tak dnes již nemůže dovolit postavit vlastní dům či koupit byt z našetřených úspor. Přihází tak na řadu uvažování o hypotečním úvěru na bydlení. Jenže kdy je ten správný čas se pro něj rozhodnout?
Je potřeba si uvědomit, že potřeby každého člověka jsou specifické. Někdo se rozhodne pro hypotéku už ve 20 letech, jiný je na ní připraven až o deset let později. Jsou ale i tací, kteří se k tak velkému závazku neodhodlají upsat nikdy. Banky však v tomto ohledu mají jasno a ke smlouvě o hypotečním úvěru přistupují dle nastavených tabulek.
O hypotéku má smysl žádat do 35 let
Jak už bylo řečeno výše, ceny nemovitostí se neustále zvyšují, společně s nimi ale rostou i ceny hypoték. Mnoho lidí se tak musí upsat i na nejvyšší možnou hranici 30 let, aby si hypoteční úvěr vůbec mohlo dovolit. Mějte na paměti, že se jedná o závazek, který vás s největší pravděpodobností bude provázet většinu vašeho produktivního života. I z tohoto důvodu by měly být nastavené splátky optimálně, tak aby co možná nejmenší měrou zatěžovaly rodinný rozpočet.
Nejnižší možná věková hranice, kdy je možné žádat o jakýkoliv úvěrový produkt je více či méně jasná – 18 let. Nejvyšší věkovou hranici již zákon nijak blíže nespecifikuju, přesto je možné vycházet z jistého doporučení České národní banky. Ta udává, že veškeré pohledávky vůči bance by měly být splaceny do 65 let. To znamená jediné, pokud si chcete hypotéku vzít alespoň na dvacet let, měly byste o ní stihnout zažádat do 45 let.
Optimální věková hranice pro bankovní subjekty je věk kolem 30, kdy už má o vás banka alespoň určité povědomí. Najde se ale řada nebankovních společností, které nabízí rychlé spotřebitelské úvěry nebo třeba hypotéku bez dokládání příjmů. Zde jsou podmínky pro žadatele přeci jenom shovívavější.