Představte si, že jste právě zdědili po prarodičích či rodičích rekreační chalupu a máte zájem tu bydlet natrvalo. Prodáte městský byt a nastěhujete se do objektu, odkud je překrásný výhled na řeku, je tu ticho a klid, přístupová cesta je sice zpevněná, ale rozhodně není frekventovaná, a to největší plus této lokality je klid. Je to dáno i tím, že tudy nevedou žádné inženýrské sítě – krajinu nehyzdí stožáry vysokého napětí, není tu zavedený vodovod ani provedena plynofikace, a ani se k tomu nikdo nemá, protože tamní krajina je řídce osídlená a návratnost těchto investic je pro každého investora v nedohlednu. Chata má k dispozici vlastní studnu a septik, ale chybí tu elektřina. Máte tu sice dieselový generátor pro občasný provoz chladničky nebo pro svícení ve večerních hodinách, ovšem pro komfort k celoročnímu pobytu to dostačující rozhodně není.
Zkuste to s ostrovním systémem
FVE ostrovní systém je zařízení zcela nezávislé na svém okolí. Není zapojené do elektrické sítě, nepotřebuje jí ke svému provozu, neodebírá z ní žádnou elektřinu a ani jí žádnou nedodává. Vyrobenou energii uchovává v akumulátorech na „horší časy“ a hospodaří tak, abyste měli elektřinu k dispozici po celý rok.
Máte-li zájem o toto řešení, vyplatí se zasednout k jednomu stolu se zástupci specializované firmy a prodiskutovat vše podstatné, co vás zajímá, jak zařízení funguje, do jaké míry je spolehlivé, jaký je jeho pracovní rozsah, jakou spotřebu (výkon) lze očekávat a jaké elektrické spotřebiče tu lze využít. Fotovoltaika umí i ohřívat vodu, například v bojleru, a dokáže se podílet i na vytápění, například v podobě podlahového topení. Jestliže se vám podaří uvést do provozu ostrovní systém, budete mít velkou šanci žít v poklidu na své chatě a možná si tu uvědomíte, že vlastně člověku ke štěstí jen „pouhá maličkost“ – spolehlivého a láskyplného partnera ve své blízkosti.