Už máte jasno, kam se vypravíte na dovolenou? Pokud ne, rádi bychom vám doporučili jet na vodu. Vodáctví má v České republice a zároveň v Československu mnohaletou tradici, a nutno podotknout, že máme obrovské štěstí na jedny z nejkrásnějších řek v celé Evropě. Vodní toky v naší zemi jsou totiž pro vodácké rekreační sporty, jak se říká, „tak akorát“. Nejsou příliš pozvolné ani prudké (i když výjimky se najdou), a jsou hlavně dostatečně dlouhé pro celotýdenní putování.
Na vodě se stěží budete nudit, čeká vás týden plný dobrodružství a mimo jiné se tu budete potkávat s vodními stavbami. A možná, že právě jako vodáci, lidé, co prožívají své volné dny na říční hladině, budete lépe vnímat onu krásu a zároveň schopnost lidského myšlení a dovedných rukou vystavět lávky pro pěší, mostní konstrukce s vysokými pilíři, a samozřejmě to nejdůležitější, co je součástí regulovaného říčního koryta – jezy.
Když se buduje říční jez, je to velkolepá stavba. Staví se nejprve jeho polovina, kdy se nechá odtékat voda úzkou průrvou, a po jejím dokončení se přistupuje k výstavbě druhé části. Nejprve je nutné protékající vodu zastavit a oddělit jí od stavebního prostoru, k tomu se využívají důmyslné stavební prvky, zvané štětovnice. Když nahlédnete do ceníku štětovnic, zjistíte, že jde o poměrně levnou záležitost, bez níž se však nedá obejít.
Z ocelových štětovnic se vytvoří ochranný val, jakési bednění, které umožňuje provádět stavební práce i po dlouhou dobu několika měsíců, a štětovnic se také využívá ke zpevnění některých těles jezů, aby lépe odolávaly tlaku vody a povětrnostním vlivům. Chcete-li vidět štětovnici, jak ve skutečnosti vypadá, je možné se s ní seznámit blíže, pokud se vyzujete z bot a přejdete bosou nohou po horní části jezu v Plané nad Lužnicí, ovšem samozřejmě za vhodného stavu vody a slunečného a teplého počasí.