Skákání na trampolínách je perfektní způsob, jak odolávat stresu, posilovat svalstvo dolních končetin, podporovat imunitní systém a krevní oběh, zlepšovat náladu, a ono by se našla ještě spousta důvodů, proč si toto cvičební nářadí domů pořídit. Mimo jiné lze na trampolínách pořádat piknik a svačit, hrát karty, meditovat, poslouchat hudbu a pohybovat se do rytmu, spát pod stanovou kupolí, anebo se tu třeba vášnivě milovat.
Má to však jeden háček. A sice trampolína musí být zhotovena precizně a z kvalitního materiálu, musí mít dostatečnou pevnost, tedy nejlépe by měla být certifikovaná pro bezpečný provoz. To ale není vše, jednak byste měli dodržovat určité provozní instrukce a využívat trampolínu rozumně, a pak byste ji měli zabezpečit ochrannou sítí a krytem pružin na trampolínu.
Když se zaklíní noha mezi pružinami
Pokud se zaměříme na ten obvodový kryt z PVC, co zakrývá soustavu pružin, může se vám zdát, že jde jen o ozdobný prvek, což je zčásti pravda, ale kromě toho plní důležitou funkci zabezpečení před těžkými úrazy. Připadá vám, že zaklínění chodidla mezi pružiny vám nijak neublíží?
Neobratní senioři – když dopadne mezi pružiny noha seniora, který není moc obratný, může dojít k velmi komplikovaným zlomeninám kůstek nártu a prstů chodidla. Horší je to v tom, že starším lidem se pomaleji regenerují tělesné buňky, a že rekonvalescence z takového úrazu může řádově trvat týdny až měsíce. Toto ovšem neznamená, že se to týká jen seniorů, i relativně mladí a zdraví lidé mohou zlomeninu nohy snášet špatně a navíc se může vyskytnout komplikace – nebezpečná embolie, tak proč zbytečně riskovat život, když to není nutné?
Lidé s nadváhou – vůbec nejhorší je zaklíněná noha mezi pružinami u osoby s nadváhou či dokonce obézní. Tam je setrvačná síla váhy těla natolik velká, že může dojít k velmi těžkým zlomeninám a k vykloubením kotníku.