Matrace z polyuretanové (PUR) pěny – zní to vznešeně. Ovšem kdo se vám pochlubí, že spí na matraci z polyuretanové pěny, tak by vám mělo dojít, že jde o docela obyčejný molitan. Tento vžitý výrobní a obchodní název známe již z doby socialismu, přesto bychom jej v současné době neměli odsuzovat. Jde totiž o velmi levný a přitom kvalitní pružný termoplast, navíc dnes produkovaný s rozličnými parametry a tvary.
Hustota
Cena tohoto výrobku je dána především typem PUR pěny. Značí se hmotnostním koeficientem (hustotou vztaženou k metrům krychlovým) a v zásadě zde platí přímá úměra – čím vyšší kvalita a cena, tím vyšší číslo. Kvalitnější výrobky mají také delší životnost. Například gramáž 25 kg / m3 se týká velmi levných výrobků, jejichž životnost však klesá na jeden až dva roky. Trvanlivější matrace pořídíte v gramáži 40 – 50 kg / m3.
Tvrdost není hustota (objemová hmotnost)
Dalším výkonnostním parametrem je tvrdost, která však nezávisí na hustotě. Řada lidí si tyto dva pojmy mezi sebou zaměňuje a rozhodně neznamená, že čím je výrobek tvrdší, tím má delší životnost. Zatímco životnost ovlivňuje hustota, tvrdost určuje pouze její průhyb. Vyšší tvrdosti se docílí chemickou cestou, většinou jde o přídavek křídy. Značí se písmeny HR a čtyřmi číslicemi, např. výrobek o hustotě 50 kg / m3 a tvrdostí 4,0 kPa se značí HR5040.
Lamelové rošty
Nezapomínejte však na lamelové rošty. Bez nich se totiž i sebekvalitnější matrace neprojeví tak, jak byste od ní čekávali. Lamelový rošt totiž rozloží namáhání způsobené ležícím tělem a matrace se mnohem lépe přizpůsobí jeho tvaru. Na průhybu ložné plochy záleží ze všeho nejvíc, jde totiž o to, že se díky lamelám celý systém lůžka prohne tak, aby páteř nebyla namáhána, a aby byla v přirozené poloze. Díky tomu se v noci tělo lépe regeneruje, ostatně, sami poznáte rozdíl mezi extrémní zátěží na tvrdé podlaze na karimatce a lamelovými rošty po několika dnech takového spaní.